KCAL
KALORİ HESAPLAMA FORMU

HESAPLA

-

BLOG

1 Ayda / Haftada Kaç Kilo Verebilirim?

1 HAFTADA/AYDA KAÇ KİLO VEREBİLİRİM?
Bilgi dolu uzun bir yazı ile karşınızdayız.
Kilo vermeyi hedefleyen herkesin aklındaki ve bizimde en çok karşılaştığımız sorudur: Bir haftada/ayda kaç kilo verebilirim? Sorunun cevabı için genelde Google’a başvurur ya da tv programlarında o sorunun sorulmasını bekleriz

 

Araştırıken karşınıza 3 günde 5 kilo diyeti, hızlı kilo verdiren detox diyeti, yağları yakan x besini diyeti gibi birçok ‘Moda Diyet’ karşımıza çıkar. ‍♀
Maalesef size bu sorunun cevabını hiçbir beslenme uzmanı kesin olarak veremez, vermemelidir!
Kilo vermenin temel mekanizması en klasik haliyle bildiğiniz gibi, harcadığınız enerji, aldığınız enerjiden daha fazla olursa kilo verebiliriz diye yorumlanır.
Gelin şimdi bu basit denklemin detaylarını inceleyelim ve 1 ayda kaç kilo veriririmin cevabını bulmaya çalışalım.
Harcadığımız enerjiyi oluşturan öğeler = dinlenme halindeki bazal metabolizmamız + fiziksel aktivite ile harcadığımız enerji + vücudumuzdaki termik olaylar yani ısı üretimini sağlayan faktörlerdir. Tabi bu süreçte alınan kalorinin içerdiği besin değerleri de önemlidir.
Bu denklemi etkileyebilecek pek çok faktör vardır. Dolayısıyla bu faktörler kilo verme hızımızı da etkiler: genetik alt yapı, etnik köken, prenatal faktörler (anne karnındayken fetüsün maruz kaldığı bazı durumlar), çocukluk dönemindeki sağlık durumu, yaş, cinsiyet, mevcut kilo, kas oranı, geçmişteki beslenme düzeni ve diyet tecrübeleri, uyku düzeni, psikosomatik durum, kullanılan ilaçlar, hastalık varlığı gibi.
Bu yüzden rakamlara odaklanmaktan çok sürece odaklanarak, hayatımızda ve beslenme düzenimizde ‘sürdürülebilir değişiklikler’ yapmamız daha doğru olacaktır.
Amerikan Diyet Akademisi’nin (eatright.org’un) önerisi; aylık hedef olarak mevcut kilonun %5’ini belirlenmesidir. Örneğin 80 kilo bir birey 1 ayda 4 kilo, haftada 1 kilo vermesi sağlıklı olarak kabul edilirken, 50 kilo olan bir bireyin ayda 2,5 kilo haftada ortalama 500 gr vermesi sağlıklı olarak kabul edilir.
Kilo verme süreci kişiye özel olmakla birlikte, çok düşük kalorili diyetlerle verilen ciddi miktardaki kilo kayıpları, yağların kaybı değil, öncelikle su ve daha sonra da kasların kaybına sebep olacaktır.
En iyi diyet, hiç diyet yapmamaktır.

Sevgiler

FitChef Diyetisyeni Ezgi Türkkolu

Our Corporate Partnerships

Sipariş Ver